: Spis Wiadomości :: Utwórz Nowy Wątek :: statystyka forum :

postówmodyfikacja
NAZIENA TV CYFROWA - BARTOSZYCE
312020-11-19 16:40

przejdź do strony: 1 2 3 4

autor: Łukasz ;), dodał 2012-11-16 22:51komentuj

> O 21:03, dnia 2012-11-16 eLeNa napisał(-a):
> > O 01:04, dnia 2012-11-16 Łukasz ;) napisał(-a):
> > > O 19:37, dnia 2012-11-15 eLeNa napisał(-a):
> > > > O 18:55, dnia 2012-11-15 naziemna napisał(-a):
> > > > Dziękuję za odpowiedź, sprawdzę, czy zbiorcza u mnie jeszcze działa, bo rozumiem, że jeśli działa, to i z dekoderem będzie działać (?).
> > > >
> > > > > O 17:31, dnia 2012-11-15 Łukasz ;) napisał(-a):
> > > > > Problemem może być sytuacja kiedy to sąsiad mieszkający nad nami usunie gniazdko ze ściany. Wtedy przecina kabel i sygnału na niższych od jego piętrach już niestety nie będzie.
> > > >
> > > > Można coś takiego legalnie zrobić? W końcu antena zbiorcza jest wspólna i powinna być dla wszystkich mieszkańców bloku dostępna.
> > >
> > > Ja mieszkam w bloku, mam z gniazda telewizję analogową, a cyfrowa mi nie odbiera. Jaki może byc tego powód???
> >
> > Nie masz wbudowanego w TV dekodera dvb-t? :D innej możliwości raczej nie ma.
> >
> > Jeśli odpowiednio jest ustawiona antena czyli na dzień dzisiejszy działa odpowiednio dobrze programy analogowe TVP1 i TVP2 to cyfra musi być.
> >
> > Zresztą pewnie jak wyłączą u nas analog w przyszłym roku, to zaczną się pozwy w kierunku SM Budowlani i Lokum za brak możliwości korzystania z podstawowych programów dostępnych drogą naziemną (zdecydowana większość budynków) o co wg prawa zarządca budynku powinien zadbać.
>
> Mam wbudowany dekoder w telewizorze, bo mam cyfrowe kanały z Bart-Satu, a ze zwykłej anteny TVP1 i TVP2 analogowo bardzo dobrze mi odbierają, a cyfrowych kanałów nie ma.

Cyfrowe kanały z Bart-Satu działają dzięki wbudowanemu w TV dekoderowi dvb-c (Digital Video Broadcasting - Cable) a nie dvb-t (Digital Video Broadcasting – Terrestrial). Cyfrówkę naziemną odbiera już każdy nowy TV, a cyfrówkę z "kabla" może z połowa obecnych na rynku TV.

A co do AZART-ów, to u mnie np. działa z niego naziemnie i analog i cyfra.

autor: naziemna, dodał 2012-11-17 09:39komentuj

> O 14:02, dnia 2012-11-16 ntc napisał(-a):
> A "kablówki" nie powinny się obawiać takiej konkurencji, bo to jest trochę inny rynek klientów - ci którzy dużo pracują i nie mają czasu na siedzenie przed telewizorem cały dzień i im nie zależy na 50 programach. W zasadzie 10 programów wystarczy albo nawet 5 wybranych.

Niektóre kablówki chyba jednak mają powody do obaw. Np. pakiet podstawowy (analogowy) w Bart-Sat straci rację bytu, bo porównywalną ofertę kanałów będzie można odbierać za darmo i to w cyfrowej jakości.

autor: ntc, dodał 2012-11-18 15:23komentuj

> O 20:45, dnia 2012-11-16 Łukasz ;) napisał(-a):

>
> Oj kolego pi****ysz od rzeczy o tych najlepszych antenach przystosowanych specjalnie do NTC i wymianach całych AZART-ów.

Jak widać strasznie się denerwujesz, chociaż Twoja wiedza jest tylko powierzchowna. U Ciebie na azarcie wszystko działa a u innych nie działa. Więc nie popisuj się, że już tak wszystko o tym wiesz.

Chodziło mi o użytkowników mało zorientowanych w technice, aby łatwo im było znaleźć odpowiednią antenę, najlepiej niech sprawdzą w instrukcji lub u sprzedawcy czy jest przystosowana do NTC. Powinna to być antena kierunkowa a nie np. stara antena tzw. siatkowa, bo ta razem z sygnałem TV sciąga też dużo zakłóceń.

W przypadku starszych anten to można wykorzystać starą antenę ale tylko od TVP2, bo ta była (i jeszcze jest) nadawana w polaryzacji H czyli horyzontalnej, tak jak obecne multipleksy cyfrowe. To oznacza, że te małe pręty na antenie muszą być ustawione poziomo. Stara antena od TVP1 była ustawiona w polaryzacji V (vertical) czyli pionowej i teraz już się nie będzie nadawać. Dodatkowo, ze względu na elektromagnetyczne właściwości anteny, ważne jest aby tych poziomych elementów (prętów) było jak najwięcej, bo każdy dodaje trochę siły sygnału.

Warto poczytać na stronie:

http://cyfryzacja.gov.pl/Odbior,indywidualny,16.html

Pomocny w doborze anteny jest poradnik Emitela, operatora technicznego multipleksów, dostępny pod adresem:

http://www.emitel.pl/jakwybracantene-poradnik.pdf-68518

Ja nie jestem w tej dziedzinie specjalistą, ale przed zakupem swojej anteny trochę sobie poczytałem, a to było już 1,5 roku temu, gdy włączali pierwszy multipleks na 33 kanale.

autor: Łukasz ;), dodał 2012-11-18 16:47komentuj

> O 15:23, dnia 2012-11-18 ntc napisał(-a):

Fakt szerokopasmówka ściąga szumy (ale działa i jej wymiana nie jest konieczna), ale wcale nie musi być to antena kierunkowa. Obecnie do połowy czerwca 2013 r. kierunkowa będzie najlepiej się sprawować, ale zaraz po wyłączeniu nadajników analogowych moce nadawcze MUX1 i MUX3 zostaną zwiększone i kierunkowa o dużym zysku będzie mogła zbierać za mocny sygnał i możliwe jest przesterowanie odbiornika, a co za tym idzie mimo dobrego sygnału cięcia obrazu czy też nawet w najgorszym przypadku całkowity brak dobrego odbioru.

Jeśli chodzi o polaryzację nadawania sygnału to fakt, obecnie już chyba wszystkie nadajniki ntc nadają w polaryzacji horyzontalnej, ale to, że do odbioru MUX-ów wykorzystać można jedynie anteny, z których obecnie można odbierać analogową dwójkę nie jest całkiem prawdą. Wystarczy antenę, z której odbieramy TVP1 (polaryzacja pionowa) obrócić o 90 stopni i MUXy z polaryzacją poziomą odbierać będą. Tak naprawdę wszystko jest zależne od ułożenia dipolu.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem dla osób, które nie bardzo mogą pozwolić sobie na zakup nowej anteny (z założeniem, że stara nie działa lub w ogóle żadnej nie mają) jest zrobienie biquada pod częstotliwość NTC czyli po prostu wygięcie ok 100cm drutu 2-4 milimetrowego, uformować go w miarę prosto na wzór http://www.majowe.republika.pl/antena/antena_biquad-002.jpg , wywiesić za okno w kierunku Olsztyna lub Giżycka i 8 programów (MUX2) lub w zależności od lokalizacji w naszym mieście nawet 15 programów (mux 1 i 2) odbierać można bez przycięć.

>odatkowo, ze względu na elektromagnetyczne właściwości anteny, ważne jest aby tych poziomych elementów (prętów) było jak najwięcej, bo każdy dodaje trochę siły sygnału.

http://img163.imageshack.us/img163/518/zdj1161.jpg

To jest idealny przykład tego o czym piszesz. Fajna sprawa. Kolega ma podobnej wielkości w okolicach Olsztyna i TVN HD z Pałacu Kultury z przycięciami, ale odbierać się da :D Niestety kiedy przychodzi tropo to jest totalna sieczka i dosłownie 1 mux tylko może oglądać, bo reszta jest przesterowana. Dlatego ma podłączoną drugą antenę, akurat szerokopasmową :)))

Dla brata na os. Działki położyłem na strychu antenę (leży sobie na podłodze w kierunku Olsztyna) najmocniejszego ATXa z dodatkowym wzmacniaczem 30dBi i do tego żelowany kabel ok 15m. Ustawiona na nadajnik w Olsztynie odbiera od 1 dnia (testowego) TV naziemnej (MUX2), tj. od ok połowy kwietnia 2011 r. sygnał 100/100 z lekkim przycięciem co kilka minut. Następnie kiedy uruchomiono MUX1 poszło również 100/100 bez przycięć i MUX 3 jest 80/100 bez przycięć a MUX4, którego nie da się niestety oglądać bez rozkodowania jest sygnał 50-55/100.

To dowód na to, że ta specyfikacja jest za mocna na tamten teren. Takich parametrów nie da się już osiągnąć z takim samym sprzętem w okolicach Wojska nawet z masztem zewnętrznym 8-9 metrów nad ziemią.

Daje to idealny przykład jak trudny jest teren do pokonania dla najsłabszych sygnałów i idealny przykład co się dzieje kiedy antena zbiera sygnał za mocny.

Antena musi być dostosowana do warunków sygnału i warunków terenowych. Czyli obalamy mit, że im dłuższa antena tym lepiej.

>Pomocny w doborze anteny jest poradnik Emitela, operatora technicznego multipleksów

Fakt pomocny, ale nie idealny, bo ogólnikowy. Inaczej się nie da, bo w górach mocna antena spisze się całkiem inaczej niż na naszym terenie. Przykład? Proszę bardzo: antena siatkowa - w tabeli jest informacja, że odbiera sygnał do ok 30km. A MUX2 z nadajnika olsztyńskiego na siatkówce w Kaliningradzie bardzo pięknie odbiera :)) W linii prostej jest to ok 105km.

Co więcej w trakcie mocnego wstecznego tropo da się nawet odbierać, ale co prawda z mocnymi przycięciami polski MUX2 z Olsztyna i muxy z Gdańska i Elbląga na wyspie Oland w Szwecji a to już ok 400km!!!! U nas też można oglądać muxy rosyjskie i Szwedzkie przy dobrym tropo.

Cyfrowa tv ma to do siebie, że sygnał niesie o wiele lepiej niż było to w naziemnej ;-)

autor: Łukasz ;), dodał 2012-11-18 16:51komentuj

> >Pomocny w doborze anteny jest poradnik Emitela, operatora technicznego multipleksów
>
> Fakt pomocny, ale nie idealny, bo ogólnikowy....

Dodam jeszcze, że bardzo ogólnikowy, bo nadajniki nadają z różną mocą. Dla przykładu z Olsztyna są to jeśli dobrze pamiętam 2,5kW (MUX3), 10kW (Mux1) i 100kW (Mux3).

autor: Łukasz ;), dodał 2012-11-18 17:00komentuj

Zapomniałem o sygnale litewskim. Również bodajże 2 razy udało mi się odebrać ich cyfrę :}

autor: poradźcie, dodał 2013-01-03 10:44komentuj

Mieszkam w bloku, w którym kiedyś można było odbierać programy z anteny zbiorczej. Ostatnio postanowiłam sprawdzić, czy ta antena działa. Podłączyłam kabel, ale nie znalazłam żadnego kanału. Mieszkam na ostatnim piętrze (o ile ma to jakieś znaczenie). Widzę, że jest tu kilka osób, które mają wiedzę w temacie, więc postanowiłam zapytać. Czy powinnam wezwać jakiegoś technika, żeby szukał problemu w moim mieszkaniu, czy zwrócić się od razu do spółdzielni? I drugie pytanie, w imieniu mojej babci, mieszkającej ok. 10 km od Bartoszyc: antena zbiorcza działa, ale po podłączeniu dekodera DVB t (prawidłowym) nie można znaleźć żadnego kanału. Gdzie może leżeć problem?

autor: spec, dodał 2013-01-03 15:05komentuj

Antena zbiorcza nie podaje pełnego sygnału z eteru tylko przetworzone przez modulatory wybrane kanały np.TVP-1, 2 itd. Podłączenie dekodera do takiego gniazda anteny zbiorczej nic nie da bo dekoder nie dostanie pełnego sygnału z anteny i nie znajdzie żadnego programu. Trzeba wystawić osobną antenę dla dekodera lub przerobić zbiorczą.

autor: poradźcie, dodał 2013-01-04 13:26komentuj

> O 15:05, dnia 2013-01-03 spec napisał(-a):
> Antena zbiorcza nie podaje pełnego sygnału z eteru tylko przetworzone przez modulatory wybrane kanały np.TVP-1, 2 itd. Podłączenie dekodera do takiego gniazda anteny zbiorczej nic nie da bo dekoder nie dostanie pełnego sygnału z anteny i nie znajdzie żadnego programu. Trzeba wystawić osobną antenę dla dekodera lub przerobić zbiorczą.

Czyli prawdopodobnie i mnie, i babcię czeka zakup anteny. A może pan polecić jakieś anteny? Nie tyle chodzi o markę, ile o parametry, jakimi należy się kierować przy zakupie.

autor: spec, dodał 2013-01-04 14:56komentuj

W rejonie Bartoszyc proszę wybierać anteny o największym zysku antenowym określonym jako db. Są anteny o zysku od 2db do 20db. Im większy ,tym lepszy i stabilniejszy będzie odboór.

przejdź do strony: 1 2 3 4


"Telewizja Kablowa Bart-Sat" informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w dyskusji na forum Telewizji "Bart-Sat", zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, wypowiedzi o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.