| 2011-04-14 10:31: Trzydniowy egzamin gimnazjalisty Tydzień temu to uczniowie szóstych klas przeżywali jeden z poważniejszych egzaminów w ich życiu szkolnym, we wtorek /12 kwietnia/ w takiej sytuacji znaleźli się ich nieco starsi koledzy, którzy rozpoczęli testy końcowe edukacji w gimnazjum. Tradycyjnie pierwszy dzień egzaminacyjny dotyczył części humanistycznej, a do egzaminu w naszym mieście przystąpiło łącznie 332 gimnazjalistów, spośród których 15 było zwolnionych z poszczególnych testów, jako laureaci konkursów przedmiotowych., zaś jedna gimnazjalistka zwolniona była ze wszystkich części egzaminu.
Wtorkowy egzamin należał do części humanistycznej, natomiast w środę gimnazjaliści zmierzyli się z częścią, której się zwykle najbardziej obawiają, a mianowicie matematyczno-przyrodniczą, w czwartek zaś z testem z języka nowożytnego. Dwa pierwsze egzaminy trwały po dwie godziny, jednak uczniowie, którzy mają różne dysfunkcje mogli mieć wydłużony czas o kolejną godzinę. >> czytaj dalej <<Natomiast test językowy trwa tylko półtora godziny i też może być wydłużony o 45 minut. W części humanistycznej sprawdza się poziom wiedzy z historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, ale również z muzyki oraz plastyki. Środowy test zawiera pytania z biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki. Język obcy, z którego można pisać test to angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski.
Wszyscy uczniowie kończący gimnazjum muszą przystąpić do egzaminu, bo tylko to pozwala ukończyć szkołę. Jednak z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ogólnokrajowym. Na czas egzaminów szkoły specjalnie się przygotowują, stąd oprócz uczniów trzecich klas gimnazjalnych w placówce nie ma wówczas młodszych kolegów. Uczniowie przystępujący do egzaminu zamieniają mundurki na odświętne galowe stroje, a w szkole panuje cisza. Zatem w niektórych szkołach egzamin odbywa się na jednej głównej sali zwykle gimnastycznej, natomiast w innych, ponieważ i tak nie odbywają się wówczas żadne lekcje egzamin, tak jak w Gimnazjum nr 1w Bartoszycach, odbywa się w dziesięciu salach, ale w każdej z wymienionych sytuacji uczniowie zasiadają do ławek zgodnie z listą alfabetyczną przygotowaną przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży.
Każdemu egzaminowi towarzyszy stres, który wbrew pozorom odczuwają nauczyciele i rodzice, ale przede wszystkim uczniowie, którzy jak nam powiedzieli w tym momencie nie liczyli już na ściągi, ale na odrobinę szczęścia w pytaniach otwartych. Uczniowie mimo wszystko starają się osiągnąć jak najwyższy wynik, który pozwoli im na dostanie się do wymarzonej szkoły, w której będą kontynuowali dalszą naukę. Trzy dni emocji, a na wyniki trzeba będzie poczekać do połowy czerwca, wtedy uczniowie poznają liczbę zdobytych punktów i przedłożą wynik z egzaminu w wybranej szkole, o ile liczba punktów będzie odpowiadała kryteriom danej szkoły ponad gimnazjalnej. >> zwiń <<
| |
"Telewizja Kablowa Bart-Sat" informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, wypowiedzi o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną. |
|